Kolory w kuchni « Urządzenia Gastronomiczne

Kolory w kuchni

Kuchnia wraz z jadalnią często jest najważniejszym pomieszczeniem w domu.. To tu jemy wspólnie posiłki, gotujemy dla całej rodziny lub tylko pijemy herbatę rozmawiając z przyjaciółmi. Nie da się ukryć, że w kuchni spędzamy naprawdę dużo czasu, dlatego tak ważne jest, żebyśmy czuli się w niej komfortowo. Kolor kuchni ma duże znaczenie, a sam wybór może okazać się wcale nie taki łatwy, jak podejrzewaliśmy.

Wybór mebli kuchennych jak i kolorów jest współcześnie ogromy. Jednak z czasem może okazać się, że nie zawsze wszystko do siebie dobrze pasuje, a sam kolor z czasem zaczyna nas drażnić lub nudzić. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zastanowić się nad wszystkim plusami i minusami wybranej kolorystyki.

Idealna para

Jeśli meble w naszej kuchni są w ciemniejszym odcieniu, ściany powinny być raczej jasne. W ten sposób osiągniemy efekt zwiększonego kontrastu kolorystycznego, a to z kolei spowoduje, że biel będzie wydawała się jeszcze bielsza, a barwa szafek nabierze intensywności. Jeśli planujemy aranżację kuchni w nowoczesnym stylu, możemy wprowadzić do aranżacji dodatkowy żywy kolor ścian i pokryć nim np. słup konstrukcyjny, komin wentylacyjny lub wymalować geometryczne wzory.

Krzyk w kuchni

Ostatnio modne są kuchnie w bardzo żywych, wesołych kolorach. Wszelkie odcienie pomarańczy, brzoskwiń lub dojrzałych gruszek sprawiają, że w pomieszczeniu wyczuwamy pozytywny nastrój. Nie trzeba nikomu mówić, że takie kolory kojarzą się z latem i słońcem, więc ocieplają wnętrze. Ponadto pobudzają one apetyt i zachęcają do ucztowania. Jeśli zdecydujemy się na odcienie pomarańczy, najlepiej wybrać jasne dodatki i meble, ponieważ takie połączenie daje najkorzystniejszy efekt dla oka.

Ożywiamy nudę i spokój

Żywe, wręcz kłujące kolory mogą szybko wyjść z mody i co więcej, mogą zacząć nas drażnić. A pamiętajmy, że kuchnię aranżuje się na kilka dobrych lat. Dlatego warto pomyśleć o uniwersalnych, spokojnych i przygaszonych barwach, jakim na pewno jest szary lub biały. Te kolory są nieśmiertelne i zawsze w modzie. Barwy bardziej wyraziste i nasycone mogą dość szybko stać się nudne, mogą też tłumić wszystko dookoła, co na pewno nie grozi nam w przypadku neutralnych kolorów (np. jasny beż, piaskowy, kremowy, śmietankowy). Dość jasne odcienie mają cechę „przystosowania się” do każdego stylu wykończenia. Niektórym jasny lub nawet całkowicie biały kolor, może wydawać się zbyt sterylny, monotonny i zimny. Dlatego, żeby wnętrze nieco ożywić, można kupić dodatki w wyraźnych żywych kolorach. Taki układ jest najbezpieczniejszy, ponieważ zawsze łatwiej wymienić dodatki, niż przemalowywać całą kuchnię i wymieniać wszystkie meble.


Podziel się tym wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More


Odpowiedz